Darba laika izmaiņas skatīt sadaļā: Jaunumi                 .

  Tālr: 67 144 015

Šūnu imunitātes rādītāji

Šūnu nespecifisko imunitāti nodrošina fagocīti, bet specifisko imunitāti – imūnkompetentie T limfocīti.

Šūnu imūnreakcijām ir nozīme aizsardzībā pret vīrusiem, sēnēm un intracelulārām baktērijām, kā arī individualitātes saglabāšanā (transplantāta atgrūšana), novecojušu šūnu likvidēšanā un šūnu hipersensibilitātes reakcijā.

1. Limfocīti

Imūnās reakcijas cilvēku organismā nodrošina limfocīti, kas pēc to funkcijām un virsmas antigēnu ekspresijas tiek iedalīti T limfocītos, B limfocītos un naturālajos killeros (NK).

Uz B limfocītu virsmas ir CD19, CD20 antigēni. Uz T limfocītu virsmas ir CD3 antigēni. CD ir limfocītu dažādu populāciju un subpopulāciju marķieri, pēc kuriem tie tiek identificēti ar monoklonālām antivielām.

Kopā T un B limfocīti nodrošina normālu organisma aizsardzību. Kopējo T un B limfocītu % daudzumu nosaka pacientiem ar imūndeficītu un autoimūnām saslimšanām. Ja ir izteikts T limfocītu un B limfocītu palielinājums, ir jāizslēdz limfoleikoze.

Naturālie killeri nodrošina šūnu nespecifisko imunitāti. Tie atpazīst un nogalina audzēju šūnas, kā arī ar vīrusiem inficētās šūnas. NK nepieder ne pie T, ne B limfocītiem.

Primārs imūndeficīta stāvoklis ir saistīts ar imūnās šūnu diferencēšanas traucējumiem. Sekundārs imūndeficīts var attīstīties nepietiekama uztura, kā arī limfoproliferatīvo patoloģiju, vīrusu infekciju, rentgena apstarojuma un citotoksisku ārstniecības preparātu iedarbības dēļ.

1.1. B limfocīti

B limfocīti veido 20 % no limfocītu populācijas. B limfocītu attīstība notiek kaulu smadzenēs. B limfocīti ekspresē unikālus antigēnu receptorus – imūnglobulīnus – un producē tos lielā daudzumā par atbildes reakciju uz antigēna stimulāciju. B limfocītu sintezētie imūnglobulīni piedalās organisma humorālajā imūnatbildē.

B limfocītu, fagocītu vai komplementa sistēmas nepietiekamība sekmē bakteriālas infekcijas, ar kurām normā organisms tiek galā ar fagocitozes vai opsonizācijas palīdzību. B limfocītus mazāk ietekmē organisma fizioloģiskās svārstības. B limfocītu vairošanās notiek paralēli limfmezglu apjoma un izmēra palielinājumam. Iekaisuma procesam izzūdot, B limfocītu daudzums normalizējas. Ja rādītājs paliek paaugstināts un klīnisko izpausmju vairs nav, tad tas liecina, ka iekaisums limfmezglos turpinās.

B šūnu sistēmas defekti galvenokārt izpaužas imūnglobulīnu sintēzes traucējumos. Parasti šāds antivielu deficīts tomēr ir kādas citas patoloģijas sekas, bet ne primārs antivielu deficīts.

1.2. T limfocīti

T limfocītu attīstība notiek aizkrūts dziedzerī. T limfocīti nosaka šūnu imunitāti, arī pret intracelulāriem mikroorganismiem, baktērijām, vīrusiem, protozojiem un sēnītēm, pret transplantētiem orgāniem.

T limfocīti ir visinformatīvākais rādītājs imunogrammā. Ikvienas etioloģijas iekaisuma process samazina T limfocītu daudzumu. T limfocītu daudzums samazinās pirms slimības klīniskajiem simptomiem. Aktivizētu T limfocītu skaits iekaisuma procesu laikā palielinās atbilstoši procesa aktivitātei. Onkoloģiskiem slimniekiem aktivizēto T limfocītu skaits ir samazināts (prognostiski nelabvēlīga pazīme).

T limfocītu nepietiekamība nosaka organisma pastiprinātu jutību pret vīrusiem un sēnītēm, kuru iznīcināšana balstās uz šūnu imunitātes reakcijām.

Dažādu iedzimtu defektu gadījumā priekšplānā ir T šūnu funkciju zudums. Hroniska mukokutāna kandidoze ir hroniska gļotādu, nagu un ādas infekcija ar Candida albicans. Imunoloģiski trūkst šūnu imunitātes pret Candida, turpretim humorālā imūnreaktivitāte paliek intakta.

1.2.1. Līdzētājšūnas (T helperi) un nomācējšūnas (T supresori)

T helperi asinīs veido 60 % no T limfocītiem. T helperu samazināšanās ir novērojama, ja cilvēkam ir sepse, kā arī dažādas etioloģijas mazaktīvi iekaisuma procesi.

Informatīvs ir T helperu un T supresoru attiecības lielums, ko sauc par imūnregulatoro indeksu. Iekaisuma procesa sākumā notiek T helperu (CD4) skaita palielināšanās un T supresoru (CD8) skaita samazināšanās, un tas paaugstina imūnregulatoro indeksu (CD4/CD8). CD4 un CD8 limfocītu % noteikšana ir noderīga, lai monitorētu imūno statusu pacientiem ar imūndeficīta patoloģijām, autoimūnām slimībām vai imūnām reakcijām. T helperu skaits samazinās AIDS slimniekiem. Slimībai progresējot, imūnregulatorais indekss (CD4/CD8) kļūst mazāks par normu. T supresoru daudzums AIDS slimniekiem saglabājas normas robežās vai palielinās.

T helperu daudzums palielinās un T supresoru daudzums samazinās, ja organismā notiek alerģiski, autoimūni procesi. Imūnregulatorais indekss (CD4/CD8) šiem pacientiem ir izteikti paaugstināts, un tas ir prognostiski nelabvēlīgi.

arrow_upward