Darba laika izmaiņas skatīt sadaļā: Jaunumi                 .

  Tālr: 67 144 015

Alerģija

“Allos” nozīmē – cits, ne tāds kā visi. Terminu “alerģija” 1906. gadā sāka lietot austriešu pediatrs Klemenss Pirkē, lai apzīmētu paaugstinātu reaktivitātes stāvokli bērniem. Alerģijas sinonīms ir hiperjutība. Akūtu un ļoti izteiktu hiperjutības stāvokli sauc arī par anafilaksiju.

1930. gadā R. Kuks hiperjutības reakcijas klasificēja tūlītējās un vēlīnās hiperjutības reakcijās. Alerģiskās reakcijas tiek iedalītas arī pēc reakcijas tipa: I tipa – anafilakse; II tipa – humorālā citotoksiskā reakcija; III tipa – imūnkompleksu reakcija; IV tipa – šūnu alerģiskā reakcija.

IgE alerģijas reakcija ir I tipa klasiskā anafilaktiskā reakcija.

1. Kopējais imūnglobulīns E (kop. IgE)

1967. gadā tika identificēts E klases imūnglobulīns, kas konstatējams cilvēkiem ar alerģiskām reakcijām. Salīdzinājumā ar citiem līdzīgas struktūras imūnglobulīniem kop. IgE koncentrācija asinīs ir zema. Kopējā IgE koncentrācija serumā ir < 0,001 % no imūnglobulīnu koncentrācijas. Normā IgE koncentrācija palielinās bērnībā un augstākās vērtības sasniedz, kad bērns ir 10–15 gadus vecs, bet pēc tam sāk samazināties.

Līdzīgi citiem imūnglobulīniem, IgE molekula sastāv no četrām ķēdēm – divām smagajām un divām vieglajām ķēdēm. Katra IgE molekulas smagā ķēde satur variablus reģionus, kas ir atbildīgi par antigēnu specifitāti. Tā kā IgE mieloma ir ļoti reta, tad galvenā klīniskā nozīme IgE koncentrācijas noteikšanai ir alerģijas diagnostikā. IgE izraisītu alerģiju sauc par atopiju. Tā sākas ātri, 5–10 minūtes pēc kontakta ar alergēnu (tūlītējā alerģiskā reakcija). Atopijas indukcija ir atkarīga no mijiedarbības starp gēniem un apkārtējo vidi. Tūlītējās alerģiskās reakcijas patoģenētiskais mehānisms ir saistīts ar bazofilu un tuklo šūnu aktivāciju un degranulāciju. Galvenais aktivizējošais faktors ir imūnglobulīns E, bet pastāv arī bazofilu un tuklo šūnu aktivācijas mehānisms bez imūnglobulīna E piedalīšanās. Vēlīnās alerģiskās reakcijas ir saistītas ar imūnu iekaisumu, ko izraisa cits darbības mehānisms.

Pēc specifisko alergēnu iedarbības pacientiem var parādīties konjunktivīts, rinīts, sinusīts, astma, alerģisks alveolīts, atopisks dermatīts, anafilakse, kad ievērojami paaugstinās kopējā IgE līmenis serumā. Kop. IgE normālas vērtības var pārsniegt arī pacientiem ar nealerģiskas izcelsmes slimībām, tostarp infekcijām, ādas iekaisumiem, parazitārām invāzijām un imūnās sistēmas traucējumiem. Ir alerģijas pacienti ar specifiskā IgE pozitīvu rezultātu, bet normālu kopējā IgE līmeni.

Kop. IgE var izmantot par skrīninga testu alerģijai bērniem līdz trīs gadu vecumam.

Alerģiju attīstība bērniem

Vecums Diagnoze Izplatība (%) IgE sensibilizācija (%)
Zīdaiņi Pārtikas alerģija 7–8 40–60
Astma 21–34 30–60
Agrīna bērnība Atopiski dermatīti 15–20 33–40
Rinīti un konjuktivīti 10–15 60–80
Skolas vecuma bērni un pieaugušie Pārtikas alerģija 1–2 60–70
Astma 7–10 70–90

Paaugstinātas vērtības

 1. Atopiskais dermatīts.
  80 % pacientiem ar atopisko dermatītu ir paaugstinātas kop. IgE vērtības un bieži kop. IgE koncentrācijas līmenis korelē ar ekzēmas smagumu.
 2. Atopiskā bronhiālā astma.
 3. Alerģiskais rinīts.
  Visbiežākie tā ierosinātāji ir zāļu un koku putekšņu alergēni, bet var būt arī mājas putekļu, sēņu sporu un citi alergēni. Apmēram 50 % pacientu ar alerģisku rinītu vai astmu ir paaugstinātas kop. IgE vērtības.
 4. Pārtikas alerģija.
 5. Nātrene.
 6. Anafilaktiskais šoks.
 7. Parazītu invāzija (askaridoze, ehinokoku invāzija u. c.).
 8. Bronhopulmonāla aspergilloze.
 9. IgE mieloma.

Pazeminātas vērtības

 1. Iedzimts imūndeficīts.
 2. Iegūts imūndeficīts.
 3. Teleangiektiskā ataksija.
 4. Ne IgE mieloma.

2. Specifiskais IgE

Alergēnus var klasificēt pēc dažādiem principiem. Klīniskajā praksē tos ir ērti grupēt pēc izcelsmes (augu putekšņu alergēni, kukaiņu indes u. tml.) vai pēc organisma ieejas vārtiem (inhalācijas, kontakta u. tml.).

Aptuveni 25 % iedzīvotāju cieš no dažādām alerģijas izpausmēm, un tām ir tendence vairoties. Visbiežāk tās izraisa ziedputekšņi, mājdzīvnieki, pārtikas produkti, mājas putekļi, parfimērija.
Lai ierobežotu alerģisko faktoru iedarbību un aizkavētu alerģijas attīstību, ir jānosaka, kurš alergēna veids izraisa alerģiju, Alerģiju specifiskie IgE testi ārstiem palīdz noteikt alergēnu vai alergēnus, pret kuriem indivīds ir jutīgs.

Specifisko IgE rezultātu interpretācija:

1) pozitīvs rezultāts, kad tiek izmantots alergēnu panelis, liecina par to, ka pacienta serumā ir viena vai vairākas antivielas pret alergēnu komponentiem panelī. Identificēt alergēnspecifisko IgE var, izmantojot individuālos alergēnus, kas veiso paneli;
2) alergēnu paneļa kvantitatīvos rezultātus nevar salīdzināt ar individuālo alergēnu testēšanas rezultātiem, un tos nevar uzskatīt par individuālo alergēnu rezultātu summu;
3) diagnoze nevar balstīties tikai uz alergēnspecifisko IgE rezultātu, jāņem vērā arī anamnēze, slimības klīniskā aina, citi izmeklējumi;
4) alergēnspecifiskā IgE kvantitatīvos rezultātus nevar izmantot ārstēšanas monitoringā un saistīt ar slimības izteiktību;
5) ja organisms ir sensibilizēts pret vienu produktu, ļoti iespējama ir krusteniskā alerģija arī pret citu grupu produktiem.

Spec. IgE novērtējuma klases

Klase Rezultāts Vērtējums
0 < 0,35 kV/L Alergēna nav vai tas nav nosakāms
I 0,35–0,69 kV/L Zems alergēna līmenis
II 0,70–3,49 kV/L Vidējs alergēna līmenis
III 3,50–17,49 kV/L Augsts alergēna līmenis
IV 17,5–49,99 kV/L Ļoti augsts alergēna līmenis
V 50,0–99,99 kV/L Ļoti augsts alergēna līmenis
VI > 100 kV/L Ļoti augsts alergēna līmenis

Alerģijas diagnostikā krustenisko reakciju iemesls var būt alergēnu bioķīmiskā līdzība vai ogļhidrātu determinanti, kas izraisa krusteniskās reakcijas.

 1. Alergēnu krusteniskās reakcijas, ko izraisa alergēnu bioķīmiskā līdzība.
  Specifiskās IgE antivielas alergēnu dažādībā var atpazīt vienādus vai līdzīgus antigēnu determinantus. Pacientam, kam sākumā izstrādājās IgE antivielas pret noteiktu sensibilētu alergēnu, tāpēc var būt alerģiskas reakcijas pret citiem alergēniem. Lai notiktu krusteniskās reakcijas, homoloģijai jābūt vairāk par 70 %. Identiskus vai līdzīgus proteīnus, kas ir ārpus organisma taksonomiskajām grupām, sauc par panalergēniem.
 2. Alergēnu krusteniskās reakcijas, ko izraisa ogļhidrātu determinanti.
  Daudzi augu alergēni ir glikoproteīni, kas sastāv no sarežģītām ogļhidrātu struktūrām, kuras var izraisīt krusteniskās reakcijas to strukturālo līdzību dēļ. Pozitīvi specifiskā IgE rezultāti, ko izraisa ogļhidrātu determinanti, ir liela diagnostiska problēma, jo tie neasociējas ar klīniskām izpausmēm un tos jāklasificē kā viltus pozitīvus rezultātus. Šādus rezultātus bieži var iegūt ar augu izcelsmes pārtikas alergēniem, lateksu u. c. Aizdomas par viltus pozitīviem testu rezultātiem var būt:

  • ja klīniskā vēsture un ādas testi nesakrīt ar specifisko IgE rezultātiem;
  • ja dažādi diagnostiskie testi dod dažādus rezultātus;
  • ja vairums specifisko IgE rezultātu ir pozitīvi vienam pacientam.

Lai noteiktu, vai šie specifiskā IgE rezultāti ir viltus pozitīvi, var izmantot trīs speciāli izstrādātus alergēnus, ar kuru palīdzību var noteikt krusteniskās reakcijas. Tie ir bromelaīns (K 202), mārrutku peroksidāze (K 225) un askorbātoksidāze (K 226). Tie ir proteīni, kas ļoti reti izraisa īstu alerģiju un satur ogļhidrātu determinantus, kas dod krusteniskās reakcijas.

3. Eozinofilie katjoniskie proteīni (ECP)

Eozinofilie leikocīti atrodas audos. Apmēram tikai 1 % eozinofilu populācijas cirkulē asinīs. Eozinofilu aktivācija pavada iekaisuma procesus, bronhiālo astmu, atopiskos dermatītus, alerģiskos procesus, parazitāras un bakteriālas infekcijas, autoimūnās slimības, hroniskā noguruma sindromu. Aktivētie eozinofili apkārtējos audos atbrīvo no granulām četrus olbaltumus mediatorus. Šiem mediatoriem – ECP – ir liela nozīme vēlīno alerģisko reakciju attīstībā, ja cilvēks sirgst ar astmu, iesnām, konjunktivītu, alerģiskām ādas slimībām. ECP ir neirotoksisks, tas var būt par cēloni ādas slimībām, kas izraisa niezi.

Paaugstinātas vērtības

 1. Bronhiālā astma.
  ECP līmenis korelē ar slimības smaguma pakāpi.
 2. Ādas slimības:
  • atopisks dermatīts;
  • papulāra eritematoze.

4. Specifiskais IgG

Uztura alerģija ir alerģiska slimība, kas sākas agrīnā bērnībā un aizsāk alerģisko slimību kaskādi, kuras apdraudošākā slimība ir bronhiālā astma, kas pazemina dzīves kvalitāti pacientam. Paaugstināts uzturam specifisko IgG, IgE līmenis agrīnā bērnībā saistīts ar palielinātu alerģisko slimību risku. Vēlāk sensitivizācija pret uzturu parasti izzūd, kam seko sensitivizācija pret inhalācijas alergēniem. Uztura alerģijas klīniskās izpausmes skar ādu, gastrointestinālo sistēmu, respiratorisko sistēmu un variē no viegla ādas apsārtuma līdz anafilaktiskām reakcijām. Klīniskie pētījumi liecina, ka 6-8 % bērnu ir uztura alerģija pirmajos trīs mūža gados, un izplatība samazinās pirmās dekādes laikā, jo rodas tolerance. Zīdaiņiem govs piena alerģija ir IgE noteikta 57-64% gadījumu, bet pārējiem to var diagnosticēt nosakot alergēnspecifiskā IgG līmeni asinīs.

Izmanto alergēnspecifisko IgG kvantitatīvai noteikšanai asinīs, kā papildus izmeklējumu IgG- mediatoro alerģiju klīniskajā diagnostikā. Alergēnspecifiskā IgG testu izmanto III tipa alerģisku reakciju diagnostikā. Tas atspoguļo T limfocītu aktivāciju, izdalot interleikīnu-10, kas raksturīga IgE nepastarpinātai uztura alerģijai. T limfocīti neizstrādā antivielas, bet iedarbojas citotoksiski vai ar makrofāgu starpniecību. Paaugstināts IgG antivielu līmenis pret uzturu ( īpaši olas baltumu, kviešiem, rīsu, apelsīniem) rada paaugstinātu IgE rsintēzes risku (pret kaķa, suņa spalvām, putekļiem, olām, pienu). Iegūtajām vērtībām jābūt korelētām ar klīniskajiem rādītājiem, jo pats par sevi konkrētu pārtikas antivielu rādījums nenozīmē saslimšanu.

arrow_upward