Darba laika izmaiņas skatīt sadaļā: Jaunumi                 .

  Tālr: 67 144 015

Osteoporoze un kaulu vielmaiņas marķieri

Osteoporoze ir sindroms, ko raksturo kaulaudu masas samazināšanās un palielināts trauslums. Tas būtiski palielina kaulu lūzumu risku.

Pēdējā laikā, kad plaši tiek izmantotas kaulu densitometriskās pārbaudes, osteoporozes jēdzienu lieto tad, ja kaulu densitāte ir mazāka vismaz par 2,5 standarta deviācijām (SD) pret gados jauna pieauguša cilvēka kaulu densitāti.

Kauli ir metaboliski aktīvi un dinamiski audi, kas nepārtraukti atjaunojas. Kaulu atjaunošanās cikls ir dinamisks process: vispirms notiek kaulu resorbcija, un pēc tās veidojas kauli. Resorbcijas un kaulveides procesu neatbilstība izraisa kaulu masas zudumu. Tai par iemeslu var būt dažādi cēloņi, starp tiem arī daudzas novirzes hormonu ražošanā (estrogēnu deficīts, gonadotropīnu deficīts, hiperprolaktinēmija u. c.).

1. Deoksipiridolīns

90 % kaulu organiskā matriksa sastāv no I veida kolagēna. Kaulu kolagēnam ir raksturīgas piridinīna saites starp divām blakus esošām kolagēna molekulām, kas nodrošina kolagēna izturību un spēku. Ir diva veida pridinīna saites: piridolīna un deoksipiridolīna (DPD) saite. Deoksipiridolīns nemainīgs izdalās urīnā, un diēta to neietekmē. Deoksipiridolīns galvenokārt ir sastopams kaulos un atbrīvojas vienīgi kaulu resorbcijas procesā, tāpēc ir specifisks kaulu resorbcijas marķieris.

Deoksipiridolīns objektīvi atspoguļo kaulu resorbcijas procesu, kaulu masas zuduma risku, osteoporozes terapijas efektivitāti (izmaiņas urīnā ir novērojamas jau mēnesi pēc estrogēnu aizvietojošās terapijas sākšanas).

Paaugstinātas vērtības

 1. Pēcmenopauzes kaulu zudums.
 2. Osteoporoze.
 3. Hiperparatireoze.
 4. Multipla mieloma.
 5. Audzējs ar vai bez metastāzēm kaulos.
 6. Hipertireoze.
 7. Pedžeta slimība.
 8. Hroniska nieru mazspēja.
 9. Kuņģa-zarnu malabsorbcija.
 10. Medikamenti, kas var palielināt kaulu resorbcijas līmeni (kortikosteroīdi, heparīns, antikonvulsanti, lielas tiroksīna devas, daži imūnsupresīvi medikamenti, alumīniju saturoši antacīdi).

2. Osteokalcīns

Osteokalcīns ir lielākā nekolagēna dabas olbaltumviela kaulu matricē. To sintezē osteoblasti. Pēc sintēzes daļa osteokalcīna iekļaujas kaulu matricē, bet daļa cirkulē organismā. Tas ir kaulveides marķieris. Kaulveides marķieri izdalās asinīs jauna kaulu proteīna matriksa sintēzes laikā. Kaulveides marķieri ir kaulu specifiskā sārmainā fosfotāze un osteokalcīns. Osteokalcīns ir jutīgs osteoblastiskās aktivitātes rādītājs, jo tas ir nekolagēna proteīns, kas atrodams tikai kaulos un dentīnā.

Paaugstinātas vērtības

 1. Hiperparatireoze.
 2. Akromegālija.
 3. Hipertireoze.
 4. Pedžeta slimība.
 5. Audzēji.
 6. Osteoporoze.
 7. Hroniska nieru mazspēja.

Pazeminātas vērtības

 1. Primāra biliāra ciroze.
 2. Augšanas hormona deficīts.
 3. Osteomalācija.
 4. Pēcmenopauzes osteoporoze.
 5. Plazmocitoma.

3. D vitamīns (25OH)

D vitamīni ir izomēru (D1–D6) grupa, sterolu atvasinājumi, kas ir līdzīgi pēc struktūras, bet atšķiras pēc bioloģiskās aktivitātes pakāpes. Visaktīvākie no tiem ir D2 (ergokalciferols) un D3 (holekalciferols). Saules staru iedarbībā provitamīns D2 un provitamīns D3 pāriet aktīvā stāvoklī. D vitamīns uzsūcas tievās zarnās un pārvēršas aktīvos metabolītos: D2 → 25(OH) D2; D3 → 25(OH) D3 u. c. Vitamīna D3 atvasinājums 1,25 (OH) 2 D3 pēc savas iedarbības ir analoģisks steroīdiem hormoniem. Tas piedalās proliferācijas un daudzu audu diferencēšanās regulācijā; ir augšanas un attīstības aktivators.

D vitamīns ietekmē fosfora un kalcija vielmaiņu.

Galvenā D vitamīna nepietiekamības izpausme bērniem ir rahīta attīstība. D vitamīna hipervitaminozes pamatizpausmes ir anomāla kaulu audu demineralizācija, hiperkalcēmija, hiperkalcūrija un nieru patoloģiska kalcifikācija.

Paaugstinātas vērtības

 1. D vitamīna pārdozēšana.
 2. Epitēlijķermenīšu hiperfunkcija.
 3. Plaušu sarkoidoze.
 4. Plaušu tuberkuloze.
 5. Ilgstoša ārstēšana ar pretepileptiskiem preparātiem.

Pazeminātas vērtības

 1. Nepietiekama D vitamīna uzņemšana ar uzturu.
 2. Žults izstrādes vai izdalīšanās traucējumi pacientiem ar mehānisko dzelti.
 3. Aknu ciroze.
 4. Epitēlijķermenīšu hipofunkcija.
 5. Iedzimts rahīts, kas atkarīgs no D vitamīna.
 6. Kaulu osteolīze audzēju iedarbībā.
 7. Primāri kaulu audu audzēji vai metastāzes kaulos.
 8. Nieru funkciju nepietiekamība.

4. Parathormons

Parathormons ir 84 aminoskābju polipeptīds, ko izstrādā epitēlijķermenīši. Tā galvenā funkcija ir jonizētā kalcija līmeņa regulācija asinīs. Kalcija līmeņa pazemināšanās asinīs stimulē parathormona palielināšanos, tas, iedarbojoties uz nierēm, pastiprina tubulāro kalcija reabsorbciju un stimulē 1,25-dihidroksivitamīna D produkciju. Kaulos parathormons veicina osteoklastu veidošanos un palielina to aktivitāti.

Parathormons ātri metabolizējas aknās un nierēs, veidojot galvenokārt parathormona N gala un C gala fragmentus ar ilgāku pussabrukšanas periodu. Intakta parathormona pussabrukšanas periods ir 2–3 minūtes. Bioloģiski aktīvi ir intaktais parathormons un tā N gals. Veseliem indivīdiem parathormona fragmentus efektīvi attīra nieres.

Ikdienas praksē parathormonu mēra pacientiem bez nieru funkciju traucējumiem, lai izmeklētu patoloģijas, kas saistītas ar kalcija-fosfora metabolismu, un pacientiem ar hronisku nieru mazspēju, lai izmeklētu sekundāras hiperparatireozes progresiju un identificētu renālas osteodistrofijas veidu.

Parathormonam ir klīniska nozīme hiperkalcēmijas diagnostikā, lai pacientus ar hiperparatireozi nošķirtu no pacientiem ar audzēja izraisītu hiperkalcēmiju. Sekundāra hiperparatireoze var būt pacientiem ar D vitamīna deficītu, zarnu malabsorbciju vai hronisku nieru mazspēju.

Paaugstinātas vērtība

 1. Primāra epitēlijķermenīšu hiperfunkcija.
 2. Sekundāra epitēlijķermenīšu hiperfunkcija.
 3. Ektopiska sekrēcija.
 4. Hiperkalcēmija.

Pazeminātas vērtības

 1. Epitēlijķermenīšu izoperēšana.
 2. Autoimūna hipoparatireoze.
 3. Sarkoidoze.
 4. Pārlieku piena lietošana.
 5. Saindēšanās ar D vitamīnu.
 6. Vairogdziedzera hiperfunkcija.
 7. Kaulu atrofija ilgstošas nekustības dēļ.
 8. Ļaundabīgi audzēji, kas sekretē prostaglandīnus vai veicina faktorus, kuri aktivē osteolīzi.
 9. Akūts pankreatīts.
 10. Hipokalcēmija.
arrow_upward